10+1 důležitá rada, jak si z (NET) srazu odnést co nejvíce

Váháte, jestli se dostavit na svůj první sraz? Nevíte, co Vás tam může potkat? Jak se chovat? Co si obléct? Pak je tento článek určen Vám. Zcela subjektivně, leč pravdivě, a podle vlastních bohatých zkušeností, se Vám pokusím dát ucelenou informaci o tom, jak na takové POPRVÉ jít.

Toto překvapivě nejsou má slova, nýbrž jsem si je vypůjčil z webu www.tabron.cz zaměřeného na sexuální praktiky BDSM (http://cs.wikipedia.org/wiki/BDSM).

Ač nejsem příznivcem podobného stylu uspokojení, je nad slunce jasnější, že lidská potřeba stýkat se s podobně smýšlejícími lidmi je stará jako lidstvo samo. A tak ať se jedná o BDSM srazy, moto srazy, srazy podnikatelů či jakékoliv jiné srazy, všude existují určité rady a doporučení, jak si ze srazu odnést co nejvíce. Proč tedy neobětovat trochu času, vše si naplánovat dopředu a maximalizovat tak výsledky účasti?

 

1)      Před odjezdem si stanovte cíle

 Před odjezdem na sraz si sepište konkrétní cíle, kterých byste chtěli dosáhnout. Tento seznam může obsahovat položky týkající se specifických dovedností, které chcete zdokonalit, otázky, na které byste rádi slyšeli odpověď, oblasti, pro které chcete získat doporučující kontakty, lidi, se kterými se chcete významněji pobavit atd. Stanovte si 3-5 cílů (pro vícedenní srazy na každý den něco). Na konci, případně na konci každého dne, zhodnoťte, zda se Vám podařilo tyto cíle naplnit a pokud ne, zaměřte se na ně.

 

2)      Vezměte si s sebou potřebné pomůcky

Být mimo svou kancelář a nemít tak, co právě potřebujete, vůbec není legrace. Před odjezdem tedy popřemýšlejte o tom, jaké pomůcky Vám fungování na srazu usnadní. Nebude od věci vzít si nějaké vizitky, brožury, letáky na knihy (pokud jste nějaké napsali), poznámkový blok, pero atp. Určitě se hodí malý diktafon pro slovní poznámky, případně správně nastavená mobilní kancelář v mobilním telefonu či PDA. Tato zařízení Vám mohou skvěle posloužit například jako místo pro ukládání kontaktů, fotoaparát na fotokopie dokumentů, videokamera pro zaznamenání neopakovatelných přednášek či okamžiků, výše zmiňovaný diktafon pro jednoduché ukládání náhlých návalů myšlenek a nápadů atd.

 

3)      Přijďte včas a nepodceňujte úvodní představení účastníků!

 Nejenom že máte jedinečnou možnost prezentovat sebe, své projekty a své plány, máte i možnost dozvědět se hned na začátku to nejdůležitější o ostatních účastnících srazu. Využijte této chvíle k tomu, abyste stručně popsali, proč jste zde, případně co nabízíte, s čím si nevíte rady nebo jaké máte problémy.

 Poslední dobou se v bloku představování praktikuje metoda s názvem „Za týden, za měsíc, za rok, kdy nastíníte, kde byste ve svém podnikání chtěli být za týden, kde za měsíc a kde za rok. Přemýšlejte o tom. Nejenom, že si tím ujasníte svoje cíle, ale můžete i obdržet zpětnou vazbu od lidí, kteří na této cestě již byli či se na ni také chystají. Je dost dobře možné, že cíl, který máte naplánovaný za rok, můžete díky kontaktům ze srazu realizovat již za měsíc.

 

4)      Získávejte kontakty!

Sraz je velice hodnotnou příležitostí k tomu, abyste poznali nové lidi a sami se stali známými. Před samotným začátkem konference jste si určili cíle. Nyní dávejte pozor i na jiné příležitosti. Nikdy nepodceňujte hodnotu seznámení se s „méně známými“ účastníky – před pár lety byl hlavní přednášející také jen „méně známým účastníkem“. Nezapomeňte poslouchat, co říkají ostatní, ale také se snažte sami něco nabídnout. Nečiňte závazky, které nemůžete dodržet, ačkoli je snadné nechat se „opít“ náhlým návalem energie na srazu. Vše se Vám vrátí, takže tvrdě pracujte a snažte se být nápomocný ostatním. Někdy může být užitečné i vlídné slovo nebo vedení.

 

5)      Buďte aktivní

Neztrácejte čas a využijte ho naplno! Nepřijeli jste přeci sedět na zadku v koutě a čekat, kdy už bude konečně konec. Nebojte se oslovovat neznámé lidi! Možná jsou mezi vámi přítomni tací, kteří dorazili z míst vzdálených stovky, někdy i tisíce kilometrů, a potkat se s nimi je vzácnost. Pokud máte i třeba sebemenší pocit, že byste se kohokoliv chtěli na cokoliv zeptat, volná diskuze je k tomu jako dělaná. Nestyďte se, přisedněte si a ptejte se. I když si myslíte, že třeba nemáte vůbec nic společného, zdání většinou klame. Seznámení s každým podobně smýšlejícím člověkem Vás pravděpodobně posune dál, než si dokážete představit.

 

6)       Nebojte se o své know-how

Snad každý si před srazem klade otázku, co může o svém podnikání říci nahlas a co už ne – „Vždyť v online světě jsme přeci všichni konkurence“, napadne Vás. Nebudu tvrdit, že zamyslet se nad touto otázkou není důležité, ale realita Vás určitě překvapí.

Online svět je veliký. Ve spolupráci je síla. Většina z účastníků má plnou hlavu svých vlastních plánů. Nestává se často, že dělají 2 lidé přesně totéž, a i kdyby, jejich spolupráce jim přinese o hodně více, než jejich boj. Srazy jsou o sdílení zkušeností a rad, těžko někomu radit, když se bavíte nekonkrétně či záměrně mlžíte. Okrádáte tím tak o informace sami sebe a ostatní o čas. Spousta účastníků používá podobné nástroje a postupy, proč si nepomoci a ušetřit tomu druhému drahocenný čas – určitě to jednou oplatí.

 

7)      Chovejte se slušně

 Na srazy lidé jezdí proto, aby se učili a bavili. Žádný člověk nevyhledává společnost lidí, kteří jsou neomalení, sebestřední nebo dotěrní. Vaše chování je vizitka Vašeho charakteru, nešpiňte si ji. Slušným chováním budete snadněji přitahovat lidi a získávat informace, které potřebujete. V opačném případě se může stát, že se dostanete na černou listinu a na sraz se již nepodíváte.

8)      Oblékejte se vhodně a efektivně

Například konferenční centra jsou notoricky známá pro teplotní výkyvy mezi různými místnostmi. Měli byste tedy mít několik vrstev oblečení, které můžete podle situace sundat nebo naopak obléct. Noste pohodlné oblečení a obuv (u žen s nízkým podpatkem). Také se ujistěte, že Vaše oblečení má kapsy. Určete si kapsu, do které budete ukládat své vlastní vizitky a druhou kapsu, do které budete ukládat vizitky ostatních účastníků konference – určitě nikomu nechcete dát cizí vizitku.

Spousta srazů umožňuje účast na různých teambuildingových akcích, ať jsou to motokáry, paintball či lasergame. Můžete se ušpinit či zapotit, i s tímto počítejte a mějte připravené věci na převlečení.

9)      Poučte se z každé zkušenosti

 Účast na srazu Vám přinese mnoho nových znalostí. Budou zde skvělí přednášející, kteří mají mnoho co nabídnout. Hodně se toho naučíte také díky dalším účastníkům srazu, zejména kolegům ze stejného oboru. A uděláte i nějaké chyby, které Vás rovněž mnohému naučí. Z každé zkušenosti si musíte vzít ponaučení! Zapište si nové poznatky a informace – jedině tak se z nich v budoucnu budete moci poučit.

 

10)      Po návratu do kanceláře udržujte integritu

 Po návratu ze srazu se ujistěte, že dostojíte všem svým slibům. Važte si každého okamžiku, který jste mohli strávit se stejně smýšlejícími lidmi. Začněte používat metody a postupy, o kterých jste se na srazu dozvěděli, nebo si o nich alespoň snažte zjistit více informací. A nezapomeňte také na zaslání děkovných vzkazů.

 

11)   Uspořádejte svůj (NET) sraz

Sledujte srazy i po organizační stránce. Třeba jednou přijde doba, kdy i Vy uspořádáte svůj sraz, nebo dokonce přímo NET sraz (vítáme každého na srazu či na Facebooku). Ne každý z nás má na organizování čas nebo „buňky“, o to víc ale Vaši snahu ocení ostatní. Žádná doba v historii lidstva nebyla tak „rychlá“, jako je ta dnešní. Nové a nové technologie se na nás valí ze všech stran a vyznat se v nich není vůbec jednoduché.  Spojme síly, postavme se tomu čelem a budujme komunitu lidí, kteří si navzájem pomáhají a podporují se.

 

Ať se vám daří..

Tomáš Poner, NETsraz.cz

PS: Pokud máte pocit, že by tento článek mohl někomu z Vašich přátel pomoci, sdílejte a tweetujte..

Pokud se vám myšlenka srazů online podnikatelů líbí, podpořte ji a sdílejte tento příspěvek s přáteli.
  • http://twitter.com/frantisekszabo František Szabó

    Tome super článek chválím. Jen bych chtěl případným zájemcům říct že ze srazů nemusíte mít žádný strach a hlavní je být sám sebou a nepřetvařovat se. Tomáš to pojmul hodně megalomasky a na první pohled kdybych neznal tyto srazy tak bych se pomalu bál přijít kolik zásad musím dodržet:), ale vím že to myslel dobře. GW!

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=1583469535 Ladislav Balon

    Moc pěkný článek, po přečtení mám opět chuť vyrazit na nějaký NETsraz, myslím že po novém roce se s některými z Vás opět uvidím :)

  • Jiří Urbášek

    Bezvadné shrnutí. Když už nic, tak bod č. 1 považuji za nejdůležitější – vědět, proč na takový sraz jdu a čeho tam chci docílit. Už jen přemýšlení nad touto otázkou dokáže člověku pomoci, aby z události dostal maximum a nebyl tam jen jako pasivní poslouchač přednášek.